מחשוב ענן – ניצחון לכולם

מחשוב ענן הוא צורת מחשוב שבה כל היישומים, המידע והמשאבים מנוהלים בסביבה וירטואלית. המונח מחשוב ענן, במיוחד השימוש במילה "ענן", התכוון לייצג את הטבע והמבנה של מחשוב ענן. מחשוב ענן כולל סביבות מתארחות וירטואליות המאפשרות למשתמשים להתחבר לשירותים המתארחים דרך האינטרנט.

Google Apps היא דוגמה מצוינת למחשוב ענן מכיוון שחברות לא דורשות עוד את הצורך בתוכנת עיבוד תמלילים מותקנת, שרתי דוא"ל בבית, מספר אנשי IT ועוד יתרונות רבים לחיסכון בעלויות. Google Apps מאפשר לחברות לגשת לכל השירותים כולל דואר אלקטרוני, אירוח אתרים, לוח שנה, עריכה/יצירת מסמכים ועוד הרבה יותר ישירות דרך דפדפן אינטרנט. היתרון בשימוש ב-Google Apps הוא פרודוקטיביות מוגברת, אבטחה, עלויות IT נמוכות יותר וגיבוי נתונים. מיקרוסופט גם נכנסה לתחום מחשוב הענן על ידי שילוב התוכנה הנוכחית שלה כמו Word ו-outlook עם אחסון מקוון ונגישות קלה.

חברות אחסון רבות ואפילו כמה קמעונאים באינטרנט מתחילים להציע שירותי אירוח בענן. Rackspace, חברת אחסון אינטרנט, החלה להציע אירוח בענן ללקוחות המעוניינים לקבל אפליקציות ענן אישיות בסביבה הנשלטת על ידם. Amazon.com מציעה גם שירותי אירוח בענן בשל התשתית הגדולה ויכולות רוחב הפס האינטרנט שלה. רוב חברות האחסון בענן מציעות הגדרה ויצירה קלה של אירוח ענן פרטי עם ממשקי משתמש פשוטים. לרוב חברות האחסון בענן יש תמחור לפי שימוש במקום תמחור קבוע. המשתמשים פשוט משלמים עבור כמות העיבוד, רוחב הפס והאחסון שהם משתמשים בהם. שיטת התמחור הזו מיטיבה הן עם חברות אירוח בענן והן למשתמשי קצה.

ישנן שלוש וריאציות עיקריות של מחשוב ענן:

  1. IaaS (תשתית כשירות): הצורך בציוד יקר הוא מיקור חוץ. במקום שחברות ירכשו ציוד יקר כולל שרתים, כוננים קשיחים וציוד רשת, הם ישמשו במקום זאת דרך הענן ויתארחו על ידי חברת מחשוב ענן. הישות העסקית תשתמש בציוד הוירטואלי על בסיס שימוש בעלויות.
  2. PaaS (פלטפורמה כשירות): יישומים מופעלים משרתי ענן שמתארחים באופן וירטואלי. חברה קטנה שמוכרת יישומי ענן לעסקים תשתמש ב-PaaS כדי "לארח" את יישומי הענן הנמכרים ותגרום להם לרוץ משרתי הענן במקום להפעיל אותם משרתים פנימיים. החברה המוכרת את האפליקציות משלמת עבור השירותים על בסיס מעבד/רוחב פס.
  3. SaaS (תוכנה כשירות): אפליקציות ענן משולמות על בסיס שימוש ואינן נמכרות ברישיונות בכמות גדולה. זה מאפשר לחברות קטנות לרכוש רישוי א-לה-קארט עבור אפליקציות שהן עשויות להשתמש בהן לעתים רחוקות. במקום לרכוש 15 רישיונות חברה יכולה במקום לשלם רק כאשר נעשה שימוש בתוכנה ולהסיר את המגבלות על כמה מכונות שניתן להתקין את התוכנה.

IaaS, Infrastructure as a Service, הוא כיום שירות הענן הנפוץ ביותר. IaaS מאפשר לחברות קטנות, בינוניות ואפילו גדולות להוזיל עלויות במידה ניכרת. חברות יכולות להסיר לחלוטין את הצורך בציוד רשת יקר, רוחב פס יקר לתמיכה ברשת שלהן, ציוד אחסון יקר ברשת ועוד ועוד. חברה משלמת רק עבור מה שהיא משתמשת מתשתית הענן ובכך מבטלת את ההון שאבד עקב חוסר שימוש בציוד רשת הביתי, רוחב פס וכו'. ככל ש-IAaS צוברת פופולריות רבה יותר ויותר חברות אירוח בענן צצות, העלויות עלולות לרדת עוד יותר עקב היצע יתר ותחרות מוגברת של אירוח בענן.

PaaS, Platform as a Service, שנייה ל-IAaS מבחינת פופולריות ואימוץ צרכנים. חברה קטנה שמוכרת אפליקציות ענן ו/או שירותי ענן אינה חייבת לארח את האפליקציות אלא יכולה במקום זאת לארח אותן במקום אחר. Platform as a Service חוסכת מהחברה את מכירת האפליקציות/שירותים שכן ציוד רשת יקר, רוחב פס והצורך באנשי IT נוספים מועברים במיקור חוץ לחברת אחסון בענן. זה מאפשר לחברות יישומי ענן ואפילו למפתחים קטנים את היכולת להיכנס לשוק יישומי הענן ללא צורך בהון סטארט-אפ ניכר. ל-PaaS יש פוטנציאל לעקוף את IaaS מבחינת אימוץ צרכנים ושימוש כולל.

SaaS, תוכנה כשירות, הוא שירות אירוח הענן הכי פחות בשימוש. זה win-win הן לצרכנים והן לחברות התוכנה. צרכנים חוסכים כסף מכיוון שכבר אין צורך ברישיונות תוכנה במחירים גבוהים, בשל העובדה שהצרכנים משלמים רק כאשר נעשה שימוש בתוכנה. הצורך ברכישת תוכנה בכמויות מוסר וצרכי ​​התוכנה של כל צרכן מותאמים בהתאמה אישית על סמך השימוש. זהו גם ניצחון עבור חברות תוכנת ענן מכיוון שהיא תמשוך יותר צרכנים בשל מודל התמחור המותאם אישית. צרכנים שלא יכלו להרשות לעצמם את העלות הגבוהה של רישיונות תוכנה בכמות גדולה, יוכלו כעת לרכוש בהתבסס ישירות על צרכי השימוש בתוכנה שלהם. ל-SaaS יש פוטנציאל לחולל מהפכה מוחלטת בתעשיית התוכנה ואולי אף לרסן את פיראטיות התוכנה.

האופי המותאם אישית של מחשוב ענן הוא מה שהופך אותו לטכנולוגיית אינטרנט כל כך פופולרית ואומצת לאחרונה. זה יחולל מהפכה באופן שבו מתנהלים רשתות ומחשוב יומיומי. זהו מצב של win-win נהדר הן לחברות הענן והן לצרכנים.

חסרונות פוטנציאליים

ישנם גם חסרונות למחשוב ענן, במיוחד באחסון מקוון ויישומי לקוח. חברה המשתמשת במחשוב ענן כדי לארח את הדואר האלקטרוני שלה, עריכת מסמכים, לוחות שנה ויישומים אחרים יכולה להיסגר אם חברת אירוח בענן חווה השבתה. החיסרון הספציפי הזה היה המקרה ב-24 בפברואר 2009, כאשר Google Apps כמו גם Gmail היו מושבתים למשך מספר שעות. זמן ההשבתה גם חזר על כך שאם גוגל יכולה לרדת גם כל חברות אחסון אחרות יכולות לרדת. ייתכן שהאמון במחשוב ענן נפגע לאחר זמן ההשבתה הספציפי הזה, למרות שגוגל הבטיחה שזה לא יקרה שוב. Google Apps משרתת למעלה ממיליון עסקים ברחבי העולם והיא המובילה ביישומי מחשוב ענן.

אבטחה היא גם חיסרון פוטנציאלי למחשוב ענן. חברות שמוכנות לאמץ את היכולת לארח את השירותים שלהן בענן עשויות להירתע מלעשות זאת עד שהאבטחה של מחשוב הענן הוכחה באופן מעמיק ונבדקה ביסודיות. חברות גדולות עשויות לשקול שהעלויות הנוספות של אירוח רשתות פנימיות גוברת על סיכוני האבטחה הפוטנציאליים הקשורים לאירוח בענן. לפרצת אבטחה הכרוכה באחסון מידע בענן של חברה יש פוטנציאל לאסון. עם זאת, פריצות ופריצות אבטחה משתוללות עבור אירוח IT פנימי, כגון מיליוני מספרי כרטיסי אשראי שנגנבים כמו גם מידע מפורט של לקוחות. אם מחשוב ענן יכול להוכיח שהאבטחה שלו טובה בהרבה מכל אירוח פנימי, זה עשוי לעזור לו לצמוח ולעקוף את אחוז החברות שיש להן תשתיות IT פנימיות.

מחשוב ענן עדיין בחיתוליו וצפוי לצמוח ולחולל מהפכה בדרך המחשוב היומיומית. רבים חושבים שמחשוב ענן ישתלט יום אחד על המחשוב השולחני של היום לחלוטין. עד שיפתחו יישומים אינטנסיביים לשימוש מעל הענן, מחשוב שולחני יישאר עיקר המחשוב היומיומי. חדשנות מחשוב ענן היא מהירה וככל שטכנולוגיות ענן חדשות צצות יותר אנשים יתחילו לאמץ את הענן.

טכנולוגיות הדפדפן הנוכחיות אינן מעודכנות ביכולות מחשוב ענן, במיוחד בעולם המחשוב הנייד. יישומי ענן דורשים מספר טכנולוגיות דפדפן כולל Adobe Flash, JavaScript, Adobe Flex ועוד. עד שטכנולוגיית הדפדפן תתפתח כך שתתאים ליכולות של מחשוב ענן, מחשוב ענן יישאר שיטת מחשוב פשוטה יחסית.

יתרונות כלליים

היתרונות של הענן עולים בהרבה על החסרונות. ככל שטכנולוגיות מחשוב ענן טובות יותר מפותחות והיתירות מתכווננת עדין, החסרונות לאט לאט יתיישנו. כאמור, מחשוב הענן נמצא בחיתוליו וטכנולוגיות ענן חדשות צומחות בצורה אקספוננציאלית. יום אחד כולנו נשתמש בענן. אירוח IT פנימי כמו גם מחשוב שולחני עשויים להיות נחלת העבר.Source by Ryan T Wood

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.